Wyczerpanie nadnerczy

Wyczerpanie nadnerczy

20.02.2024

Zmęczenie nadnerczy – Wyczerpanie nadnerczy

Zmęczenie nadnerczy (długotrwałe zmęczenie połączone z wyczerpaniem hormonów nadnerczy) jest częste po okresie przewlekłego stresu, lęku i ataków paniki i wydaje się, że w ostatnich latach występuje w rozmiarach epidemii. Jednak medycyna alopatyczna nie pozwala na zdiagnozowanie zmęczenia nadnerczy (prawdopodobnie dlatego, że nie ma lekarstwa na to schorzenie), pozostawiając pacjentów z poczuciem bezradności i beznadziejności. Adrenalina, noradrenalina i kortyzol (zwiększone w przypadku przewlekłego stresu) wyczerpują magnez z organizmu. Stres powoduje nadmierne wydalanie magnezu z moczem.

W modelu zwierzęcym niedobór magnezu powodował niepokój i zaburzenia osi HPA (oś kontrolująca uwalnianie hormonów stresu). Jednak zamiast leczenia magnezem badano leczenie farmakologiczne. Konieczne są badania kliniczne w celu zbadania wpływu stosowania magnezu na zmęczenie nadnerczy, ponieważ obecnie dostępnych jest bardzo niewiele opcji leczenia.

Magnez przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i wyczerpania


Dawkowanie: dr Dean zaleca 50-375 mg wysoce przyswajalnego magnezu ReMag, zaczynając od mniejszej dawki i stopniowo ją zwiększając w miarę tolerancji.
Powrót do listy artykułów